Mapa  BIOZ „Bezpieczna Informacja o Żubrach” –  przedstawia lokalizację żubrów on-line . Celem stworzonej aplikacji  jest ograniczenie przypadkowych spotkań, postrzałów, kolizji drogowych, ponadto ostrzega o zbliżaniu się żubrów do cennych upraw i ruchliwych dróg. Widoczne rejony w postaci kolorowych kwadratów nie pokazują dokładnych współrzędnych, ale areały o powierzchni ok. 4 km na których przebywają żubry.

Wielkość zaznaczonych kwadratów ma uchronić żubry przed nadmierną ciekawością turystów. Dzięki temu zwierzęta zyskują komfort psychiczny i możliwość swobodnego poruszania się po terenie. smileMapa   BIOZ  ma służyć przede wszystkim ostrzeganiu użytkowników o możliwości spotkania osobników w różnych sytuacjach np. podczas jazdy drogą krajową nr 10- dzięki temu można uniknąć kolizji drogowej z wędrującymi żubrami. Obroże, które noszą żubry, posiadają wbudowany moduł GPS. Częstotliwość przesyłania sygnału w głównej mierze zależy od terenu. Niekiedy stado żubrów może przebywać w miejscach gdzie nie ma zasięgu, wtedy taki sygnał jest nadawany z pewnym opóźnieniem. Specjalny serwer, do którego spływają dane przetwarza informacje o współrzędnych i wizualizuje je w programie w postaci punktów. W dalszym etapie obróbki danych, informacje są wysyłane z określonym opóźnieniem (6, 12 i 24 godziny) i przetwarzane przez stworzoną do tego celu aplikację   BIOZ  w postaci „poligonów” ( kolorowe kwadraty) , które są widoczne na mapie na naszej stronie.


 Komunikat w prawym dolnym rogu mapy:
informuje o ilości danych, które są prezentowane na mapce   BIOZ. W obecnej chwili obroże telemetryczne posiada ok. 20 % osobników z całej populacji zachodniopomorskiej. Takie obroże noszą przeważnie krowy, ponieważ to one przemieszczają się ze stadem, natomiast byki rzadko otrzymują takie urządzenie  ze względu na fakt, że przebywają osobno większą cześć roku. Dzięki temu zyskujemy obraz gdzie w danym momencie przebywa całe stado, co ułatwia nam obserwacje i działania w ramach Pogotowia Żubrowego.

UWAGA Istnieje możliwość napotkania żubrów, które nie są widoczne na mapie, a przebywają w nietypowych miejscach np. pod Kołobrzegiem, bądź innych, znacznie oddalonych od pierwotnych stad z terenów Mirosławca i Poligonu Drawskiego. Najczęściej są to byki przebywające w grupie kawalerskiej, samotne pojedynki, bądź grupa krów, które oddzieliły się od widocznych na mapie, a nie posiadają obroży telemetrycznych.  Po otrzymaniu takich informacji na bieżąco wprowadzamy dane do aplikacji w postaci „Wędrówek” i zamieszczamy post na naszej stroni internetowej. Dzięki temu informacja o żubrowym „włóczykiju” jest ogólnie dostępna.


W ramach projektu Interreg INT 144 "Polepszenie transgranicznego zarządzania populacjami żubra i łosia" dodaliśmy rozszerzenie dotyczące możliwości zgłoszenia obserwacji żubrów i łosi. Jeśli udało się Państwu zobaczyć któreś z tych zwierząt  np. w nietypowych miejscach, zapraszamy do przesłania informacji na naszym formularzu. Uwaga! Zgłoszenia dotyczą obserwacji, w przypadku chęci zgłoszenia zdarzenia związanego z Pogotowiem Żubrowym zapraszamy do kontaktu TUTAJ smile