Gromadząc wieloletnie doświadczenia w ochronie żubrów i rysi, wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu dzikimi populacjami tych gatunków, w celu minimalizacji szkód i utrzymania wysokiego stopnia akceptacji społecznej obu gatunków. Pogotowie interwencyjne podejmuje działania w każdej sytuacji konfliktu na linii człowiek – żubr i człowiek – ryś. Naszą misją jest niesienie pomocy we wszystkich problematycznych sytuacjach, w których uczestniczą żubry albo rysie. Działania Pogotowia Interwencyjnego podejmujemy jako organizacja pozarządowa dobrowolnie i nie wynikają z przepisów prawa. Chcemy pomagać społecznościom lokalnym, aby podnosić akceptację dla dzikich żubrów i rysi, co pozwoli na rozwój ich populacji w naszym regionie. 

Działamy w sposób metodyczny i bazujemy na współpracy z osobami, które się do nas zgłaszają. Staramy się reagować na każde zgłoszenie i dostosowujemy się do istniejących warunków. Nie należy nas jednak porównywać do Pogotowia Ratunkowego czy też numeru alarmowego 112, nie mamy bowiem takiego zaplecza jak służby ratunkowe. Telefony interwencyjne odbierają pracownicy Bazy Obsługi Żubrów i Zespołu Terenowego do spraw rysi czasem poza godzinami pracy albo w dniu wolnym. Muszą Państwo mieć świadomość, że nie zawsze zdążymy podnieść słuchawkę lub czas przyjazdu na miejsce interwencji może trwać kilka godzin. Ponieważ chcemy zachować ciągłość działań i utrzymywać przekonanie, że nie są Państwo pozostawieni sami sobie w trudnej sytuacji, nierzadko prowadzimy działania interwencyjne w czasie prywatnym.  Praca grupy interwencyjnej polega na ocenie sytuacji, określeniu możliwości działania i  przygotowaniu odpowiedniego sprzętu, a na to potrzebny jest czas. Dopiero po takim wstępnym przygotowaniu możemy wyjechać na wskazane przez Państwa miejsce.

Jak zgłosić interwencję?

  1. Żubry — płoszenie z upraw:

Zgłoszenia są przyjmowane przez pracowników ZTP, telefoniczne na podane niżej nr telefonów (nie odbieramy telefonów w nocy, a interwencje wykonujemy od świtu do zmierzchu, w jasnej porze dnia) lub w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie w godzinach pracy biura, osobiście  oraz mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłaszającym powinna być osoba posiadająca uprawnienia do dysponowania gruntem, którego dotyczy zgłoszenie. Prosimy nie zgłaszać sytuacji u sąsiadów, wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy prawowity właściciel nie życzyła sobie działań.  W zgłoszeniu należy podać jednoznacznie miejsce, najlepiej gdy jest to  numer ewidencyjny działki, dzięki czemu łatwiej i szybciej możemy dojechać na miejsce interwencji. Bardzo pomocne będą wszelkie inne informacje, ilość zwierząt.

  1. Żubry — wypadki:

Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie. Zgłaszający powinien podać dokładne miejsce zdarzenia, numer drogi, najbliższą miejscowość  i informacje na temat stanu zwierzęcia, które uczestniczyło w wypadku.

  1. Rysie:

Zgłoszenia są przyjmowane  przez pracowników ZTP, telefoniczne na podane niżej nr telefonów (z wyjątkiem godzin nocnych między 22:00 a 6:00) lub w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie w godzinach pracy biura, osobiście oraz mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..   Zgłaszający musi podać dokładne  miejsce oraz opisać sytuację, której dotyczy zgłoszenie .

Nr telefonów Pogotowia Interwencyjnego:

Maciej Tracz: kom. 501 009 692
Magdalena Tracz: kom. 661 647 616
Marcin Grzegorzek: kom.  605 093 721
Łukasz Strejk: kom. 783 811 891